Jó tudni

 

Munkavállalás feltételei

Ki vállalhat munkát iskolaszövetkezetünknél?


  • 15. életévét betöltött diák szülői beleegyezéssel (Szülői beleegyező nyilatkozat) dolgozhat, de csak iskolai szünetben. Napi munkaidő maximum 8 óra lehet, nem dolgozhat éjszaka (22:00-06:00 között). Heti 5 napnál többet nem dolgozhat.
  • 16 éves kortól szülői beleegyezéssel (Szülői beleegyező nyilatkozat)
  • 18 éves kortól nem kell szülői beleegyező nyilatkozat, a törvényi szabályozás értelmében csak aktív nappali tagozatos diákok, vagy 25 év alatti passzív nappali tagozatos diákok dolgozhatnak iskolaszövetkezeten keresztül.

Iskolaszövetkezeten keresztül csak aktív vagy passzív nappali tagozatos diákok dolgozhatnak, esti és levelezős diákok nem. Az utóbbiak esetében a www.prohuman.hu oldalon találsz számodra elérhető munkalehetőséget.

Külföldön tanuló vagy nem magyar/kettős állampolgárok foglalkoztatása iskolaszövetkezeten keresztül.

Ha magyar vagy kettős állampolgár vagy és, külföldön jársz egyetemre, de itthon dolgoznál, akkor honosítani kell a diákigazolványod. Mindezt az Oktatási hivatalnál tudod igényelni. Fontos, hogy az igazolvány elkészülése hosszú idő, de az igényléskor kérhetsz ideiglenes igazolványt.

A nem magyar állampolgár vagy akkor is dolgozhatsz iskolaszövetkezeten keresztül. Ebben az esetben igénylened kell adókártyát, viszont TAJ kártyát nem kell.

Szükséges iratok belépéshez/szerződéskötéshez.

  • Személyi igazolvány és lakcímkártya
  • Adó- és TAJ kártya
  • Érvényes matricával ellátott nappali tagozatos diákigazolvány, vagy ideiglenes diákigazolvány, passzív jogviszony esetén passzív igazolás
  • Bankszámlaszám
  • Belépési nyilatkozat, melyet irodáinkban vagy akár a weboldalunkon azonnal kitölthetsz.
  • 18 éven aluli diákoknak szülői engedély is szükséges

Munkaközi szünetek

  • Ha a feladatteljesítés tartama a napi hat órát meghaladja, napi húsz, ha a napi kilenc órát meghaladja, további napi huszonöt perc munkaközi szünetet kell biztosítani. 
  • Ha a diák két egymást követő napon végzi feladatát, a napi munka befejezése és a következő napi munka megkezdése között legalább tizenegy óra pihenőidőt kell biztosítani.

Fizetés

Amennyiben beiratkoztál, kitöltötted a papírokat, leadtad az érvényes diákigazolványod másolatát, valamint aláírtad a munkaszerződésed, akkor a jövedelmed kifizetése pénzintézet részére történő átutalással történhet. A pénzintézeti átutalások a ledolgozott hónapot követő hónap 10. napjáig, ha ez hétvégére esik, akkor az azt megelőző munkanapon történnek.

Kilépés az iskolaszövetkezettől

  • Az iskolaszövetkezetből kilépni csak a kilepő nyilatkozat kitöltése után lehet. Ezt követően a tagsági díjat visszautaljuk a számládra. Arra figyelj, hogy az utolsó havi fizetésed megérkezzen mielőtt kilépsz a szövetkezettől.

GYIK

Hogyan vállalhatok munkát?

Regisztráld magad honlapunkon vagy jelentkezz állásaink bármelyikére.

Elég csak regisztrálnom az oldalon vagy személyesen is be kell mennem szerződést kötni?

A regisztráció nem egyenlő a szövetkezeti taggá válással, így a szerződéskötés munkakezdés előtt szükséges!
A tagsági szerződés mellett megbízási szerződést kötünk Veled az adott pozícióra, amely tartalmazza az adott munkával kapcsolatos információkat.

Szeretném lemondani a munkát. Kinek és mikor kell jeleznem?

A munkát legkésőbb a munkakezdés előtt 48 órával tudod lemondani a kapcsolattartódnál írásos formában (e-mail, sms, stb..). Amennyiben ezt nem teszed meg, úgy 5000 Ft kötbér fizetésére válsz kötelessé. Ha betegség miatt történik a lemondás abban az esetben 5 napon belül az orvosi igazolást köteles vagy bemutatni a kapcsolattartódnak.

Jár-e szabadság a diákoknak?

Nem, hiszen szabadidődben vállalsz munkát és órabér alapon dolgozol a legtöbb esetben. Így a ténylegesen ledolgozott óráid lesznek kifizetve.

Lehetek egyszerre több iskolaszövetkezet tagja?

Igen, dolgozhatsz egyszerre több szövetkezetnél.

Milyen munkákhoz kell egészségügyi kiskönyv?

Vendéglátással kapcsolatos munkahelyen vagy bármelyik hipermarketben szeretnél diákmunkát vállalni (munkakörtől függetlenül), egészségügyi kiskönyvet kell csináltatnod.

Amennyiben nem rendelkezem egészségügyi kiskönyvvel hogyan tudom megszerezni?

Az iskolaszövetkezeten keresztül lehetőséged van ezt megszerezni. Ez ügyben egyeztess a kapcsolattartóddal.

Van- e tagsági díj?

A tagsági díj 990 Ft, amelyet az Iskolaszövetkezet a belépést követően első alkalommal részedre kifizetett jövedelemből von le.

Elvállaltam egy adott munkát, de már nem szeretném azt folytatni, kinek kell jeleznem?

Amennyiben az aktuálisan elvállalt munkát már nem szeretnéd folytatni és másik munkalehetőség érdekelne ebben az esetben a kapcsolattartóddal egyeztess.

Mi a különbség a nettó és a bruttó órabér között?

A bruttó órabéred az szja levonás nélküli bér. A nettó bérből pedig levonásra kerül a 15%, ezt kapod meg fizetésként a számládra.

Szakmai gyakorlatomat tudom-e rajtatok keresztül teljesíteni?

Igen. Minden intézménynek van specifikus dokumentuma rá amit az iskola honlapjáról le lehet tölteni. Ezt kell eljuttatnod a kapcsolattartód részére.

Mit jelent az SZJA-mentesség, és hogy tudom igénybe venni?

A kedvezmény 2023-ban, a KSH által közzétett nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset mértékéig, havi 499 952 forintig jár. Ez havonta maximum 74 993 forint adómegtakarítást jelent. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy minden 25 év alattinak automatikusan jár majd a kedvezmény, maximum az átlagkereset mértékéig.

Ki csinálja az adóbevallásom?

Önadózóként az adóbevallást mindenkinek saját magának kell elkészítenie. Az ehhez szükséges dokumentumot a honlapon az adóbevallás résznél tudod letölteni.

Gyakornoki program

Valószínűleg a gyakornoki munkáról sokaknak a kötelező szakmai gyakorlat jut az eszébe, amit az egyetemen folytatott tanulmányok utolsó évében kell elvégezni. Azonban a gyakornoki munkalehetőségek ennél sokkal színesebbek és változatosabbak, mert akár már gólyaként is tudsz egy vállalatnál gyakornokként dolgozni, nem kell a tanulmányaid végét megvárni. Szövetkezetünk, több mint harminc egyetemmel működik szorosan együtt, úgyhogy már egész korán elkezdheted a karriered építését. Lehetsz a partnereinknél informatikus, értékesítő, kereskedelmi, marketing, mérnök, kommunikációs, adminisztratív, pénzügyi, és akár HR gyakornok is.

A gyakornoki munkák előnyei:

- Rugalmasan végezhetőek:
Az egyetemi órarendedhez igazíthatod a munkádat, mert a partnereink és mi is tisztában vagyunk azzal, hogy neked az egyetem és a tanulmányaid a legfontosabbak.

- Nyelvtudás fejlesztése:
Több nemzetközi partnerünk is van, úgyhogy az idegen nyelvtudásodat is kamatoztathatod.

- Fejlődési lehetőség:
A tanulmányaid után, akár főállásban is folytathatod a munkádat a partnereinknél, de még gyakornokként is van előrelépési lehetőséged. Többféle oktatáson és tréningen is részt vehetsz a munkád során, mert több partnerünk is rendelkezik olyan programmal, ami a gyakornokokat támogatja.

- Hosszú távú munkalehetőség:
A gyakornoki munkák többnyire határozatlan időre szólnak, úgyhogy az egyetemi tanulmányaid mellett, akár évekig dolgozhatsz egy-egy partnerünknél, megteremtve magadnak az anyagi biztonságot.

- Releváns szakmai tapasztalat:
A partnereinknél olyan értékes tapasztalatokat szerezhetsz, amiket könnyen tudsz érvényesíteni majd a munkaerőpiacon vagy akár a magánéletedben is.

Fogalomtár

Diákigazolvány
A (felsőoktatási) hallgatói vagy a (közoktatási) tanulói jogviszony fennállását tanúsító közokirat, melynek kiállítása kérelemre történik. Fajtái: felsőoktatási és közoktatási diákigazolvány, típusai: állandó és ideiglenes diákigazolvány. Az egyes fajtákon belüli csoportok: nappali esti, levelező és távoktatási diákigazolvány, amelyek eltérő kedvezményekre jogosítanak.

Diákmunka
Minden olyan - általában időszakos - munka összefoglaló elnevezése, melyet a tanulmányok folytatása mellett végeznek. Speciális esete a hallgatói munkadíjért végezhető diákmunka; ebben az esetben a hallgató a saját felsőoktatási intézményében - vagy az ehhez kapcsolódóan működő cégeknél - végez munkát.

Éjszakai munka
22-06 óra között teljesített munkavégzés.

Fiatal munkavállaló
Fiatal munkavállaló fogalmát a Munka Törvénykönyve (1992. évi XXII. tv.) határozza meg. E szerint fiatal munkavállaló az a munkavállaló, aki a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be.

Hallgatói jogviszony
A felsőoktatási intézmény és a hallgató között a tanulmányok folytatása alatt fennálló jogviszony, mely a beiratkozással jön létre. Tartalmát a hallgatónak és az intézménynek a felsőoktatásra vonatkozó szabályokban meghatározott jogai, illetve kötelezettségei alkotják. A hallgatói jogviszony az adott képzési ciklust követő első záróvizsga-időszak utolsó napján és a másik intézménybe való átvétellel automatikusan, valamint a hallgató vagy – jogszabályban meghatározott esetekben – az intézmény egyoldalú döntésével szűnhet meg.

Interjú
A kiválasztás egyik eleme, melyben felmérik a munkára jelentkező pozíció utáni érdeklődését, ambícióit, személyiségét.

Iskolaszövetkezeti munkavállalás
Az iskolaszövetkezeti munkavégzéshez az szükséges, hogy a munkavállaló egyidejűleg legyen nappali tagozatos diák és az iskolaszövetkezet tagja. Ezen kívül a szövetkezet a tagjával munkaszerződést köt.

Iskolaszövetkezeti munkavállalás
Az iskolaszövetkezeti munkavégzéshez az szükséges, hogy a munkavállaló egyidejűleg legyen nappali tagozatos diák és az iskolaszövetkezet tagja. Ezen kívül a szövetkezet a tagjával munkaszerződést köt.

Iskolaszövetkezeti tagság
Taggá válni a szövetkezetbe való belépéssel lehet. A szövetkezetbe való belépést, kilépést és kizárást a Szövetkezeti törvény és a szövetkezet alapszabálya határozza meg. A legtöbb iskolaszövetkezetben a részjegy-vásárláson és a nappali tagozatos jogviszony fennállásán kívül a belépésnek nincs más feltétele. Nem utasítható el annak felvétele, aki e feltételeknek megfelel. Minden szövetkezeti tagnak azonos a tulajdoni hányada. A részjegy ezt a tulajdonjogot testesíti meg, és jogosít a tagi jogok gyakorlására. A tag saját elhatározásból bármikor kiléphet, ekkor a szövetkezet visszavásárolja a részjegyet. Tagot kizárni csak nagyon szigorú feltételekkel lehet a Szövetkezeti törvény alapján.

Iskolaszövetkezet
Az iskolaszövetkezet olyan speciális szabályok alapján működő gazdálkodó szervezet, amely nappali tagozatos diákok részvételével működik, és számukra az időbeosztásukhoz igazodó munkalehetőségek felkutatásával és lebonyolításával foglalkozik. A szövetkezet jogi személyiséggel rendelkező szervezet, amelynek célja a tagjai gazdasági, valamint más társadalmi (kulturális, oktatási, szociális, egészségügyi) szükségletei kielégítésének elősegítése.” (2006.évi X. tv. (Szöv. tv.) 7.§.) [1] Ezen belül az iskolaszövetkezet olyan szociális szövetkezet, amelynek tagjai minimum 85%-ban nappali tagozatos diákok, és alapító tagja egy oktatási intézmény. Feladata, hogy tagjai gazdasági és oktatási szükségleteinek kielégítését segítse. Ennek úgy tesz eleget, hogy pénzkereseti és tapasztalatszerzési lehetőségeket nyújtó munkalehetőségeket kutat fel középiskolában és felsőoktatásban tanuló tagjai számára.

Járulékmentesség
Az iskolaszövetkezetben tagként munkát végző nappali tagozatos diákokat és az ő foglalkoztatásuk után az iskolaszövetkezetet nem terheli a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség.

Kiválasztás
Az a folyamat, melynek során az iskolaszövetkezet eldönti, hogy a tanuló alkalmas vagy sem az előzetes kritériumok alapján a megjelölt feladatra.

Önéletrajz, Cv
Személyi adatainkat, ismereteinket és tudásunkat, tapasztalatunkat magába foglaló dokumentum, melyet az adott pozícióra történő jelentkezéskor a diákszövetkezetnek eljuttat a hallgató.

Referencia
Olyan dokumentum, amely tanártól, szakmai gyakorlati oktatótól is kérhető, amelyben röviden jellemzik az elvégzett munkát, a hozzáállást, a munkához kapcsolódó egyéb dolgokat.

Túlmunka
A túlmunka a munkavállaló rendes munkaidején felül elrendelt munkavégzést jelenti, azaz túlmunkának minősül a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőn felül (pl. a 8 óra munkaidőn túl) elrendelt munka.

 Letölthető dokumentumok

1. Jelenléti ív
2. Szülői beleegyező nyilatkozat
3. Kilépési nyilatkozat
4. Szövetkezeti törvény